fbpx

Ar galime dėti lygybės ženklą tarp kavos ir žalios arbatos?

Arbata, neskaitant gėlo vandens, yra vienas daugiausiai vartojamų gėrimų visame pasaulyje. Kava taip pat gana populiari tarp žmonių. Vis dėlto, ar galima dėti lygybės ženklą tarp kavos ir žalios arbatos?

Kofeinas arbatoje ir kavoje

Tiek kava, tiek arbata savo sudėtyje turi kofeino. Žinoma, kavoje kofeino yra daugiau nei žaliojoje arbatoje. Skaičiuojama, kad kavos sudėtyje yra maždaug tris kartus daugiau kofeino. Pavyzdžiui, 240 megalitrų kavos turi apie 96 miligramų (mg) kofeino, o tokiame pačiame kiekyje žalios arbatos yra tik 29 mg kofeino.

Suaugusiam žmogui per dieną galima sunaudoti apie 400 mg kofeino, paaugliams – tik 100 mg.

Kofeinas yra išgaunamas iš kavamedžio sėklų, arbatos krūmų, kolamedžio riešutų ir kitų augalų. Kofeino kiekis kavoje skiriasi priklausomai nuo kavamedžių rūšies. Pavyzdžiui, „Robustos“ pupelių rūšyje yra daugiau kofeino nei „Arabikos“. Koks kiekis kofeino yra randamas tam tikrose kavos pupelėse, priklauso nuo to, kokiame aukštyje tos pupelės buvo auginamos. Kuo aukščiau auga kavamedis virš jūros lygio, kalnuose, tuo mažiau jo pupelėse yra kofeino.

Kofeino poveikis organizmui

Daugelis iš mūsų pabudę ryte neįsivaizduoja dienos pradžios be kavos puodelio. Kasdien visame pasaulyje išgeriama net 1,6 milijardo puodelių kavos. Taigi, išeina, kad vienas žmogus per dieną suvartoja apie 300 mg kofeino, o tai yra maždaug nuo dviejų iki keturių puodelių kavos per dieną.

Kofeinas stimuliuoja medžiagų apykaitą, centrinę nervų sistemą ir kraujotaką, todėl padeda išlikti budriems. Išgėrus kavos ar arbatos, kofeinas įsisavinimas iš žarnyno į kraują, o toliau keliauja į kepenis. Kepenyse kofeinas yra suskaidomas į junginius.

Nors kofeinas gali sutrikdyti kalcio ir vitamino D pasisavinimą, jis tuo pat metu – gali suaktyvinti skrandžio rūgščių išsiskyrimą, kurios skatina „priimti“ kuo didesnį kiekį vitamino B12 į organizmą.

Per dieną rekomenduojama išgerti vieną puodelį kavos. Jei suvartojote per didelį kiekį kofeino, galite susidurti su nerimu, padažnėjusiu širdies susitraukimų dažniu, pykinimu, nemiga ir kitais nemaloniais pojūčiais.